Оноре де Бальзак (1799–1850). «Гобсек». Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника. «Людська комедія».
Творчість Оноре де Бальзака витримала перевірку часом. Про це свідчать масові наклади видань, численні екранізації його творів.
Вражає надзвичайна широта таланту й працьовитість письменника: у 1829 році Бальзак видав п’ять романів, у 1830 році — одинадцять, у 1831 році — вісім, у 1832 році — одинадцять. Секрет — у розкладі дня. Сам митець зізнавався: «Працювати — це означає вставати опівночі, писати до 8-ї години ранку, поснідати за п’ятнадцять хвилин і знову працювати до п’ятої, пообідати, лягти спати і завтра все почати спочатку. .Пишу весь час, а коли не сиджу за рукописом, обмірковую план, а коли не думаю над планом, то виправляю гранки. Ось моє життя».
АНКЕТА ПИСЬМЕННИКА:*
Ім’я. Оноре де Бальзак
Місце народження. місто Тур, Франція
День народження. 20 травня 1799 року.
Батьки. Батько письменника – Бернар Франсуа Бальза (1746-1829), колишній селянин, завдяки своєму практичному розуму й рідкісній енергії домігся досить високих на той час для провінції посад помічника мера й попечителя головної міської лікарні.
Мати – Анна Лаура Саламб’є (1778—1853) - донька паризького торговця.
В сім’ї Бальзаків було четверо дітей: Оноре, Лора, Лоранса, Анрі
Дитинство майбутнього письменника було безрадісним. Мати і батько мало приділяли увагу старшому сину. Подругою Оноре була сестра Лора.
Навчався у Вандомському коледжі, Паризькій школі права, відвідував лекції у Сорбонському університеті.
Працював писарем у конторі адвоката Мервіля, а потім у конторі нотаріуса Пассе.
Мрія стати письменником. Отримав від батьків 2 роки фінансової підтримки для написання шедевру.
Невдалі спроби: трагедія “Кромвель”, готичні романи.
Перший успіх. 1829 р. роман “Шуани”.
Боротьба з кредиторами.
Задум про об'єднання творів у цикл “Людська комедія” 1833 р.
Таємнича Іноземка - українська поміщиця Евеліна Ганська, власниця маєтку Верхівня поблизу Бердичева.
Одруження з Евеліною Ганською 14 березня 1850 р.
День смерті. 18 серпня 1850 року, Париж.
Головний твір -- «Людська комедія» (1833-1848).
Найвідоміші твори: «Шагренева шкіра», Тридцятирічна жінка», «Євгенія Гранде», «Гобсек», «Полковник Шабер», «Лілія долин», «Сільський лікар», «У пошуках абсолюту», «Батько Горіо», Втрачені ілюзії», «Сільський священик», «Господарство холостяка», «Селяни», «Кузен Понс», «Кузина Бетта».
Новаторство Бальзака
1. Письменник утвердив реалізм у літ ХІХ ст..
2. У своїх творах звернувся до реального життя, підняв «антихудожні» теми:
- збагачення і банкрутство;
- спекуляція земельними ділянками;
- фінансові авантюри;
- боротьба навколо заповіту.
3. Створив новий літературний жанр – цикл романів
Бальзак і Україна
28 лютого 1832 року в житті Бальзака трапилася подія, яка мала для нього дуже важливі наслідки: він отримав листа з Одеси від прихильниці його творчості. Підпис був інтригуючий — «Іноземка». Через деякий час надійшов і другий лист. Його відправником була багата польська аристократка, російська піддана графиня Евеліна Ганська. Почалося постійне листування, що тривало близько 15 років. Восени 1833 року в Швейцарії вони познайомилися особисто; пізніше зустрічалися ще. Улітку 1843 року Бальзак уперше вирушив до Росії, зустрівся з Е. Ганською в Петербурзі й супроводжував її в подорожі Германією та Італією.
Усі свої надії письменник пов’язував з одруженням із коханою жінкою, але вона була заміжньою, і йому довелося чекати, поки та овдовіє. Ганська й після того зволікала зі шлюбом, боячись утратити свої багаті володіння.
Щаслива для Бальзака подія відбулася 14 березня 1850 року в Бердичеві.
Незабутні враження привіз письменник з України, яку він відвідував двічі. Прекрасний Київ, мальовничі села, родючі ниви, веселі селяни. «Всюди я бачив групи селян і селянок, які йшли на роботу або поверталися додому дуже весело, безтурботно і майже завжди з піснями»,— писав він. Це надихнуло його написати роман «Селяни» та «Лист про Київ».
Надмірна праця, безкінечні турботи й хвилювання підірвали здоров’я Оноре де Бальзака, і через п’ять місяців після щасливого вінчання його не стало. Із приводу цієї сумної події В. Гюго, його товариш, сказав: «Добродій де Бальзак був одним із перших серед великих, одним із кращих серед обраних. Усі його твори складають одну книгу, сповнену життя, яскраву, глибоку, де рухається й діє вся наша сучасна цивілізація, втілена в образах цілком реальних.»
«ЛЮДСЬКА КОМЕДІЯ».
ІСТОРІЯ НАПИСАННЯ, ХУДОЖНЯ СТРУКТУРА,
ТЕМАТИКА І ПРОБЛЕМАТИКА.
ПОВІСТЬ «ГОБСЕК» У СТРУКТУРІ «ЛЮДСЬКОЇ КОМЕДІЇ».
У 1834 року Бальзак дійшов принципово важливого рішення: написати величезний твір, що відображав би французьке життя післяреволюційного періоду й містив би пов’язані одне з одним романи, повісті, оповідання. Написані ним раніше твори після відповідної обробки Бальзак зробив складовими цього гігантського циклу, який здобув назву «Людська комедія» (1841).
Епопея містить 96 творів, хоча автор планував понад 144. Що об’єднує таку величезну кількість творів, даючи їм право називатися епопеєю, енциклопедією французького життя І половини XIX ст.?
В одному з листів він писав: «Мій твір має увібрати всі типи людей, усі суспільні стани, він має втілити всі соціальні зрушення так, щоб жодна життєва ситуація, жодне обличчя, жоден характер, чоловічий чи жіночий, жоден спосіб життя, жодна професія, ні чиїсь погляди, жодна французька провінція, ні бодай що-небудь із дитинства, старості, зрілого віку, із політики, права чи військових справ не виявилися забутими».
Суспільство, яке стало плодом творчої енергії письменника, мало всі ознаки реальності. З одного твору до іншого переходили загальні персонажі, які зміцнювали задум письменника, надаючи йому масштабності архітектурної споруди.
ПРОВІДНІ ПОЛОЖЕННЯ «ПЕРЕДМОВИ
ДО "ЛЮДСЬКОЇ КОМЕДІЇ"» О. ДЕ БАЛЬЗАКА
Головна ідея задуму — дати величезну панораму суспільства на засадах закону егоїзму, адже Бальзак не поділяв ідей про «природну доброту людини».
«Людську комедію» поділено на три частини, кожну з яких Бальзак назвав етюдами (вивченнями):
Структура епопеї «Людська комедія»
Складно назвати всі теми творів Оноре де Бальзака. Автор звернув увагу навіть на, здавалося б, антихудожні теми: збагачення та банкрутство торговця, історія маєтку, що змінив власника, спекуляція земельними наділами, фінансові афери, боротьба за спадщину. У романах саме ці головні події визначають взаємини батьків і дітей, жінок і чоловіків, коханців і коханок.
Головна тема, що об’єднала твори Бальзака в одне ціле,— прагнення пояснити закономірності дійсності. Автора цікавили не лише конкретні теми та проблеми, а й взаємозв’язок цих проблем; не тільки окремі пристрасті, а й формування людини під упливом середовища.
Ці методи дозволили письменникові зробити у книзі певні висновки про деградацію людини в буржуазному суспільстві. Проте він не абсолютизував упливу середовища, а надавав героєві нагоду самостійно обрати життєвий шлях.
Бальзак ретельно розробив важливий мотив людських вчинків — прагнення збагачення.
Поняття про реалізм та історія його формування. Характерні ознаки реалізму як літературного напряму.
Реалізм – літературний напрям, який характеризується правдивим і всебічним
відображенням дійсності на основі типізації життєвих явищ.
Романтизм |
Реалізм |
§ Філософська основа – німецька ідеалістична філософія. § Неприйняття
буденності, утеча від неї. §
Абсолютизація творчої уяви §
митця. § Заперечення
раціоналізму, прагнення до всього ірраціонального, містичного. |
§ Наукова основа –
філософія позитивізму, природознавчі науки, соціологія, психологія. §
Детальне зображення реального
життя. § Домінування
наукових методів до зображуваного: дослідження та пояснення явищ і
закономірностей реального життя. § Логічність,
«раціоцентризм», детальне дослідження та майже науковий аналіз забражуваного. |
Художній час і простір |
|
§ Зображення далеких
епох. § Незвичайно,
екзотично-далекі краї. |
§ Зображення добре
знайомої читачам сучасності. § Реальні, добре
знайомі читачам місця. |
Система жанрів |
|
§ Перевага ліричних
жанрів. § Поміж жанрів
епосу-домінування історичного роману. |
§ Перевага епічних
жанрів. § Поміж жанрів епосу
– домінування соціально - психологічного роману. |
Опрацювати
матеріал підручника про реалізм (с.99 – 107).
За допомогою
Інтернету підготувати повідомлення про визначних реалістів у Франції, Англії,
Росії та США.
--------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------
ІІ семестр 2022-2023 н. р.
Немає коментарів:
Дописати коментар